Studije pokazuju da potrošači povezuju flaširanu vodu sa zdravim načinom života. Međutim, nema nikakve garancije da je flaširana voda zdravija od vode sa česme. U stvari, otprilike 40% flaširane vode potiče iz vode sa česme, jer je u mnogim slučajevima jedina razlika u dodatim mineralima, koji nemaju značajniji uticaj na poboljšanje zdravlja. Ti dodatni minerali su blagotvorni u malim količinama, ali mogu biti opasni u većim koncentracijama.
Pored toga ne treba zaboraviti ni uticaj na okolinu! Naspram vode sa česme, koja se distribuira putem energetski efkasne infrastrukture, transportovanje flaširane vode na velike razdaljine obuhvata stvaranje nepotrebnog smeća i konzumiranje velikih količina energije putem sagorevanja
ogromnih količina fosilnih goriva.
Samo u Evropi za potrebe proizvodnje PET ambalaže za flaširanu vodu je potrebno više
od 35 miliona barela nafte, tojest količina goriva koja bi bila dovoljna da se 2 miliona putničkih auta vozi godinu dana! Najčešće korišćena plastična materija za proizvodnju flaširane vode je polietilen terephthalat (PET), koji je derivat dobijen iz sirove nafte. Kako bi se zadovoljila potražnja tržišta za potrebom za flaširanu vodu, svake godine se koristi 2.7 miliona tona plastike. 2004-e godine samo u Evropi je bilo proizvedeno 52 milijarde litara PET flaširane vode, što istovremeno zahteva potrošnju ogromnih količina energije, što za rezultat ima nastajanje velikih količina nepotrebnog otpada, jer zaprepašćujućih 86% ove ambalaže na kraju postane smeće ili đubre! Ukoliko se ta ambalaža uništava paljenjem, pri sagorevanju se oslobađaju štetni toksični gasovi, kao na primer hlor i pepeo koji sadrži brojne teške metale. U mnogim državama, uključujući tu S.A.D. i određene Evropske države, postoji mnogo više propisa koji se bave kvalitetom vode sa česme nego za flaširanu vodu. Ali pošto voda sa česme nije istog kvaliteta svuda i može da sadrži nečistoće, filtriranje vode sa česme se generalno preporučuje svima.
Aquarion je uređaj za prečišćavanje vode, koji Vam pored filtriranja omugućuje da dobijete čistu, jonizovanu alkalnu vodu, prečišćenu od svih nečistoća i toksina, kao npr. teških metala, hlora i pesticida. Zapamtite, da dok se napram minerala koji se dodaju flaširanoj vodi i koji veoma često nemaju nikakav poseban blagotvorni uticaj na zdravlje, a u velikim koncentracijama mogu biti čak i opasni, jonizovana alkalna voda može ponovo uspostaviti zdravu pH ravnotežu.pH ravnoteža zbog dejstva štetnih aditiva, lekova i nezdrave ishrane može biti često pomerena ka kiselom, što predstavlja preduslov za razvoj hroničnih bolesti.
Takođe imajte na umu da flaširana voda, pored toga što ima štetan uticaj na okolinu, može koštati čak i do 10.000 puta više naspram vode sa česme! Ukoliko jedna četvoročlana porodica prosečno troši 40 eura mesečno na flaširanu vodu, to znači sumu od 500 eura na godišnjem nivou. Ukoliko Vi investirate u Aquarion uređaj za prečišćavanje i jonizovanje vode, biće potrebno samo tri godine da Vam se ta investicija isplati. Počevši od tog dana Vi ćete piti najbolju vodu za piće praktično besplatno, usput štedeći 1400 PET boca godišnje, od kojih bi čak 86% na kraju završilo kao otpad koji zagađuje našu planetu! Ali to nije sve! Ukoliko Vi podelite ovu filozofiju života orijentisanu na zdravlje i očuvanje okoline sa svojim komšijama i poznanicima, i ukoliko i oni krenu ovim putem, Vi samim tim, ostvarujete i pristojnu zaradu pored doprinosa očuvanju okoline! Brojke su prilično impresivne: jedan komšija - 500 eura godišnje, pet komšija - 2.500 eura godišnje…., dok time istovremeno štedite 8.400 PET boca na godišnjem nivou. Pa zar to nije sjajno?
Ukoliko želite da saznate više o Aquarion uređaju za prečišćavanje i jonizovanje vode, posetite stranicu proizvoda OVDE ili se obratite Vašim lokalnim predstavnicima CaliVite!
Izvori: Container Recycling Institute, US data, Pacific Institute, 2006 Earth
Policy Institute ’Bottled Water: Pouring Resources Down the Drain’, EmilyArnold and Janet Larsen.