Crna ribizla je popularna biljka čiji plod se u današnje vreme koristi prvenstveno kao dodatak prilikom pravljenja raznoraznih namirnica i napitaka. Međutim ne služi samo kao dodatak jelima od divljači i za džemove, plod i listovi ove biljke se redovno koriste već stotinama godina u narodnoj medicini. Prvi pisani dokazi o blagotvornom dejstvu ove biljke na zdravlje potiču iz 1100-e godine naše ere. Dijapazon primena je zaista široki, koristila se za smanjenje povišenog nivoa šećera i krvnog pritiska, kao diuretik, za probleme sa varenjem, kao i za probleme sa vidom. Primena u svrhe poboljšavanja vida je bila raširena prvenstveno na teritoriji današnje Italije, ali prema nekim tvrdnjama i tokom II. Svetskog rata piloti Britanske avijacije su uzimali ovo voće za poboljšavanje vida, posebno pre noćnih letova.
Biljka pripada grupi patuljastih žbunova, sa prosečnom visinom od oko 20-30 cm, sa jajolikim listovima 1-3 cm dužine, sa ljubičasto-crvenkastim cvetovima, a čiji plodovi su ovalnog oblika tamno plavkaste boje, dužine 6-10 mm.
Plod crne ribizle sadrži mnogobrojne biološki aktivne sastojke, između ostalog antocijane, njihove „predmaterije” oligomerične proantocijanidine (OPC), pektine, flavonoide, kao i biljne kiseline i invertne šećere.
Antocijanidi pospešuju sintezu rodopsina koji se nalazi u očima, i sprečavaju njenu razgradnju, pored toga doprinose poboljšavanju mikrocirkulacije retine, čime blagotvorno utiču na zdravo funkcionisanje očiju i poboljšavanje vida, čak i u slučaju već razvijenih određenih poremećaja vida.
Rodopsin je jedan pigment u očima koji upija svetlost, a koji je se sastoji od jedne specijalne vrste belančevine sa sadržajem crvene pigmentacije, koja se usled uticaja svetla prilikom treptanja razgrađuje, pa konstantno ponovo stvara. Što je veća koncentracija rodopsina, to je bolji vid u mraku.
Antocijanidi su pored toga i veoma poznati i snažni antioksidanti, koji štite ćelije od štetnog dejstva slobodnih radikala. Pored toga ostvaruju zaštitnu dejstvo i na kapilare i zidove krvnih sudova.
Konzumiranjem crne ribizle takođe se može ostvariti i lokalno antiinflamatorno dejstvo, što može imati veoma blagotvorno dejstvo na procese zaštite crevnog zida, usled čega može smanjiti simptome dijareje.
Iako se primena crne ribizle u narodnoj medicini prvenstveno ograničavala na pravljenje čajeva, marmelade i alkoholnih napitaka, blagotvorna svojstva biljke je prepoznala i savremena medicina, pa se zbog toga u današnje vreme vrše brojna ispitivanja za identifikaciju aktivnih sastojaka, i dostupno je sve više preparata u vidu dodataka ishrani za održavanje zdravlja. U ponudi CaliVita Internationala crnu ribizlu u vidu standardizovanog ekstrakta sadrže preparati Mega Protect 4Life, Kids Greens i Lutein Plus.
Napomena
Sve navedene inormacije su samo informativnog karaktera. Iako se crna ribizla može naći u sastavu više naših preparata, njena dejstva ne moraju biti u direktnoj vezi sa dejstvenim principima naših kompleksnih preparata. U slučaju postojanja tegoba, obavezno se obratite svom lekaru!
Literatura:
- Szendrei Kálmán - Csupor Dezső: Gyógynövénytár, Medicina könyvkiadó Zrt. 2009.
(Sendrei Kalman - Čupor Deže: Baza lekovitih biljaka, Medicina izdavačka kuća 2009.)
- Dános Béla: Farmakobotanika, Semmelweis Kiadó, Budapest, 2006.
(Danoš Bela: Farmakobotanika, Semmelweis izdavačka kuća, Budimpešta, 2006.)