Ovaj put, posvetimo malo pažnje ženskim osobama u našem okruženju! Iako praksa pokazuje da su žene sklonije tome da posvete više pažnje svom zdravlju i redovnije odlaze na provere zdravstvenog stanja naspram muškaraca, ali čak i u njihovom slučaju se u velikom broju slučajeva nepotrebno odlažu ove obaveze.
Jedan od najvećih faktora rizika za nastajanje obolenja kod žena je pojava osteoporoze. Proces razvoja osteoporze traje dugo i bez ikakvih simptoma, usled naslednih faktora, uticaja okruženja i životnog stila. Simptomi poput bolova u leđima ili krstima, ili kosti koji se lako prelamaju se javljaju uglavnom nakon menopauze. Iako većini pojam klimaksa deluje udaljeno, istina je, da zapravo najviše možemo učiniti za zaštitu kostiju pre nastanka tog stanja. Naš pol ili genetske predispozicije ne možemo da promenimo, ali uz svesno smanjenje faktora rizika na koje mi možemo da utičemo, možemo da izbegnemo, usporimo razvijanje ili lakše i uspešno tretiramo osteoporozu.
Sakupili smo nekoliko preporuka, uz koje želimo dati naš doprinos očuvanju zdravlja, a uz pomoć primene našeg kalkulatora rizika za osteoporozu, možete lako i jednostavno proveriti, da li i Vi spadate u rizičnu grupu.
- Najverovatnije vas neće iznenaditi činjenica, da se na prvom mestu liste nalazi dodatni unos kalcijuma. Prema stručnim nutricionistima, preporučeni dnevni unos pola litre mleka, mlečnih proizvoda ili sira (10-20 dkg) će pokriti prosečne potrebe za unosom kalcijuma. Pored toga, treba se pobrinuti i za odgovarajući unos vitamina D, pošto je neophodan za pravilnu apsorpciju kalcijuma. Takođe treba obratiti pažnju i na unos magnezijuma i vitamina K. Namirnice koje su bogate vitaminom K su izuzetno popularno zeleno lisnato povrće, kupus, spanać i brokoli. Ako želimo biti iskreni, ne verujemo da ove namirnice svakodnevno učestvuju u našoj ishrani u odgovarajućim količinama. Baš zato ne treba zaboraviti na to, da postoje određeni dodaci ishrani, koji ciljano sadrže ove mineralne materije i vitamine u optimalnim količinama: takav je na primer Strong Bones Plus, koji će od sada biti dostupan u našoj mreži pod novim imenom Calcium Magnezium Plus.
- Redovno se krećite i budite fizički aktivni, u skladu sa svojim zdravstvenim stanjem. Ukoliko se šetate dnevno 20 minuta, već i to će biti dovoljno da izložite svoje kosti i mišiće optimalnom opterećenju, koje će doprineti boljoj apsorpciji kalcijuma u kosti i pomoći da jačaju mišići.
- Izbegavajte pušenje, kao i prekomerno konzumiranje kofeina, jer to takođe ne prija (ni) zdravlju kostiju.
- Ne treba da držite dijete za mršavljenje bez prethodne konsultacije sa lekarom ili nutricionistom. Jedan od najčešćih problema kod naglih i brzih dijeta je to, što dovode do pojave nedostatka važnih hranljivih sastojaka, što se može nadopuniti, ali u slučaju dugotrajnog nedostatka, to može dovesti do oštećenja i otežanih uslova za pravilnu nadoknadu neophodnih hranljivih materija.
- Informišite se o potrebama za unosom kalcijuma tokom trudnoće i dojenja. Tokom tog delikatnog perioda se povećavaju potrebe organizma za kalcijumom, kako bi se kosti bebe mogle pravilno razvijati, i zbog toga će organizam majke na sve načine da obezbedi potrebne količine za dete, čak iako majka ne unosi odgovarajuće količine - jer će se tada crpeti njene rezerve, iz kostiju. Ne treba čuvati samo zdravlje bebe, već je to bitno i za zdravlje majke!
- Budite pažljivi! Nekoliko vrsta lekova pogoršava apsorpciju kalcijuma, povećava potrebe za kalcijumom ili vitaminom D, dok u nekim drugim slučajevima je baš suprotno, i treba da se smanji unos vitamina K. Konsultujte se sa svojim lekarom, kakve kratkoročne i dugoročne efekte može imati primena tih određenih lekova na zdravlje vaših kostiju, i kako biste mogli da to normalizujete i uravnotežite.
CaliVita International ovim putem želi još jednom dobro zdravlje i sve najlepše svim ženskim članovima i saradnicama!