Prema nekim naučnim procenama, oko 10-15% parova se suočava sa neplodnošću, dok za polovinu slučajeva važi da su obe strane pogođene time, kao i da se na iznenađujući način sekundarna neplodnost, odnosno sterilitet koji nastaje nakon rođenja jednog deteta učestalija pojava kod žena. Hajde da vidimo kako mogu prirodne metode da pomognu, pre nego što medicinska intervencija postane neophodna. |
- To može zavisiti i od muškarca
Kod muškarca, u slučaju steriliteta nejčešće se radi o drastičnom smanjenju broja pokretljivosti i vitalnosti sperme. Osnovni razlozi tog poremećaja još nisu tačno utvrđeni, ali pretpostavlja se da se radi o nekoj vrsti civilizacijskog obolenja ili sporednog desjtva: najverovatniji uzrok je preterana izloženost hemijskim jedinjenjima koja dodatno opterećuju organizam, kao i dejstvo oksidativnog stresa. Tako da, dok ne dođe do tretiranja putem medikamenata, svakako vredi da se proba primenom antioksidanata.
Pozitivna dejstva su ostvarena uz primenu suplementacije vitamina E i C. Vitamin E u količinama od 2x300 mg je kod većine tretiranih osoba dovodila do značajnog poboljšanja pokretljivosti spermatozoida, a dnevni unos vitamina C od 1000 mg je poboljšavao vitalnost spermatozoida kod pušača. Koenzim Q10 takođe može da predstavlja efikasnu pomoć pošto se svakodnevnim unosom od 60 mg u trajanju od tri meseca znatno povećala pokretljivost spermatozoida.
Uzevši u obzir gore navedene činjenice, naši antioksidantni preprati, bez obzira da li se radi o Vitaminu E, C 500 ili C 1000 Plus sa velikim količinama vitamina C, ili o Super CoQ10 Plus ili o Mega CoQ10 Plus proizvodima, svakako se preporučuju kao prirodna pomoć za muškarce.
- Šta može da nam pomogne u slučaju ženskog steriliteta?
U slučaju neplodnosti kod žena, najčešće je u pitanju hormonski poremećaj. U današnje vreme sindrom policističnih jajnika (PCOS) je najčešći zdravstveni poremećaj koji dovodi do toga, što je izuzetno složen ploblem. Ne samo iz aspekta ginekologije, već to ujedno podrazumeva i metabolički poremećaj: dolazi do insulinske rezistencije, koja je simptomatična i koja podseća na šećernu bolest, sa svim pratećim simptomima. Tretiranje onih ženskih osoba kod kojih je već dijagnostikovan ovaj sindrom se najčešće bazira na poboljšavanju metabolizma šećera, tako da se svakako preporučuje primena dodatne pomoći u vidu prirodnih sredstava, uz obavezne konsultacije sa svojim lekarom. Acai je u više ispitivanja efikasno dovodio do smanjenja nivoa šećera u krvi i insulina prilikom dijete, kao i nivoa šećera u krvi nakon obroka. Pored toga, uz uravnteženi nivo šećera u krvi može da potpomogne zdrav gubitak težine, što je isto jedan od važnijih faktora, jer kod ženskih osoba sa prekomernom telesnom težinom često i to može da predstavlja još jedan razlog koji ometa uspešnost začeća.
Vitamin D, takođe, učestvuje u procesima razmene materije: u nedostatku istog može doći do smanjenja stvaranja insulina i zbog toga može uticati na nastajanje tolerancije na glikozu, kao i na proces nastajanja dijabetesa tipa 2. Pored toga, deficijencija vitamina D negativno utiče na mogućnost začeća. Uz primenu D-dropsa možete, ne samo da se pripremite za planiranje trudnoće, već i da jednostavno održavate odgovarajući nivo vitamina D i tokom cele trudnoće.
- Selen može da pomogne u slučajevima problema sa štitnom žlezdom
Pored PCOS-a, drugi najčešći uzrok koji može da spreči začeće je neka vrsta skrivene ili dijagnistikovane bolesti štitne žlezde. Pored toga što je selen neophodan za pravilno funkcionisanje štitne žlezde, dokazano je da je u slučajevima autoimunog tireiditisa, koje predstavlja značajan rizik za trudnoću, da kada se pored redovnog lečenja medikamentima dnevno unosilo 200 mg selena, značajno smanjivao stepen zapaljenja tireidne žlezde (odnosno nivo autoantitela). Pored toga, tokom jedne studije rađene u Engleskoj, utvrđeni su niži nivoi selena i kod onih žena koje su imale spontane pobačaje. ProSelenium koji sadrži organski vezan selen, može da poboljša plodnost i muškarca. Dnevni unos 100 mg selena može značajno da poboljša pokretljivost spermatozoida, što je bio uzrok neplodnosti bračnog para.
- Pripremite se za dolazak bebe!
Ne treba zaboraviti ni na to da je potrebno pripremiti i organizam žene za predstojeću trudnoću. Mnoge od njih započinju trudnoću sa nedostatkom gvožđa, izuzetno malim zalihama folne kiseline i niskim nivoom vitamina D, a to je potencijalna opasnost ne samo za plod, već je veliko opterećenje i za majku. Najbolje je početi sa odgovarajućom suplementacijom još pre početka očekivane trudnoće, za šta se posebno preporučuje preparat New Life, koji sadrži sve one vitamine i mineralne materije, koje su od posebnog značaja za trudnce i dojilje. New Life je odnedavno dostupan u obnovljenom obliku sa poboljšanom formulom i sada sadrži duplo više folne kiseline sa dodatih 400 IJ vitamina D, kako bi moglo još efikasnije da pruži dodatnu pomoć za period pre, tokom i nakon trudnoće. |