Velika većina danas rasprostranjenih obolenja ima neku vrstu upale u pozadini. Pomislite samo na arteriosklerozu, astmu, dijabetes tipa 1, HOBP (CODP), poliartritis, Alchajmerovu-bolest ili zapaljenska obolenja creva! Međutim upala sama po sebi nije bolest, već jedna od neverovatnih zaštitnih mehanizama organizma. U slučaju infekcije ili traume, telo zadržava kontrolu nad pogođenim oblastima, i počinje čišćenje i obnavljanje kroz neverovatno složene procese. |
Jedan od važnih elemenata autoimunih obolenja, bez obzira da li se odnose na sistem za varenje ili zglobove, je nekontrolisano i stalno zapaljenje koje pogađa sopstvena tkiva tela. Na početku procesa, takozvani medijatori zapaljenja koji se oslobađaju iz ćelija, prenose informacije do ćelija imunog sistema, kako bi došlo do blokade, hiperemije i regeneracije oko pogođenog tkiva. Prateći simptomi su crvenilo kože, osećaj topline i bola. U toj početnoj, kao i u kasnijoj fazi, mnogo slobodnih radikala učestvuje u komunikaciji između ćelija.
U slučaju većine autoimunih obolenja, potiskuje se sposobnost imunog sistema da stvara upalu, što naposletku dovodi do oslabljene zaštitne sposobnosti organizma. To je ujedno i glavni razlog zašto mnoge savremene terapije lekovima dopunjuju prirodnim rešenjima ili se u potpunosti okreću alternativnim rešenjima umesto klasičnih terapija sa medikamentima.
Jedna od takvih opcija je i antioksidantima bogat acai. Na osnovu ispitivanja sprovedenih od strane naučnika, jedan od flavonoida koji sadrži, velutin, može da doprinese smanjenju količine inflamatornih jedinjenja oslobođenih iz ćelija, koji deluju kao osnovni stubovi tog procesa. Prilikom ispitivanja su koristili flavonoide sa već priznatim antiinflamatornim dejstvom, a dobijeni rezultati sugerišu da je velutin - koji se nalazi u acai-ju - pokazao efikasnijim od drugih!
U jednoj drugoj studiji, američki naučnici su prema ostvarenim rezultatima zaključili, da acai efektivno inhibira delovanje enzima koji učestvuju u zapaljenskim procesima. Nesteroidni antiinflamatorni preparati koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu, diklofenak ili ibupropfen, a opšte su poznati iz raznih reklama i često se primenjuju protiv glavobolje, bolova i artritisa, takođe ciljaju ove enzimske sisteme, međutim, ako koristite acai, možete postići isto to dejstvo uz pomoć snage prirode.
Sprovedene su i praktične studije, kada su ispitivali dejstvo konzumiranja voća acai na bolove u zglobovima, kao i na smanjeni opseg kretanja koji proističe iz toga. Nakon 12 nedelja uzimanja acai soka od 120 ml dnevno, kod ispitanika se smanjila bol, i mogli su lakše da se kreću, pošto su im se olakšali pokreti zglobova donjih ekstremiteta i zglobova lumbalne regije, u nekim slučajevima već i nakon samo 2 nedelje uzimanja acaija. Do kraja studije se smanjio i nivo vrednosti jednog od laboratorijskih markerakojim se označavaju upale (CRP), iako ne značajnije.
Navedene studije su dale obećavajuće rezultate, pa postoji nada da će acai možda predstavljati alternativno rešenje za tretiranje zapaljenja, kao i dopunsko sredstvo za terapije protiv zapaljenja, bez neželjenih sporednih efekata!