Živimo u eri moderne tehnologije i komunikacije, u kojoj čovek zadovoljstvo nalazi u aktivnostima koje bez napora i odmah bivaju prijatne. Čitanje knjiga gubi bitku sa kraćim i bržim formama. Međutim, takve forme ne unapređuju naše sposobnosti jer ne zahtevaju nikakva ulaganja. Odričući se čitanja gubimo mnogo, zato što proces čitanja reguliše raspoloženje i nivo stresa, te unapređuje sve psihološke snage, objašnjava Aleksandra Bubera, psiholog.
Opušta
Čitanje je delotvornije od svih metoda opuštanja, pokazalo je istraživanje naučnika sa „Mindlab internešenal univeziteta“. Da biste usporili puls i opustili mišiće, trebalo bi da čitate najmanje šest minuta u tišini.
Pruža utehu
Efekat bekstva od stvarnosti koji imamo dok čitamo posebno je važan u kriznim vremenima, kao što je ovo u kojem živimo. Za razliku od lekova i opijata za kojima mnogi posežu u želji da se odvoje od briga i problema, čitanje nema štetne efekte, naprotiv. Ono je najsofisticiraniji metod da se odmorite od svakodnevne rutine, a istovremeno aktivirate maštu.
Sprečava demenciju
Čitanje je preventiva od Alchajmerove bolesti. Ono čuva inteligenciju i pamćenje. Tokom čitanja, mozak se aktivira slično kao što se akativiraju mišići tokom kretanja.
Izoštrava percepciju
Čitanje obogaćuje rečnik, posredno nas uči gramatičkim i pravopisnim pravilima i izoštrava našu percepciju. Čitanje knjiga različitih žanrova dovodi nas u kontakt s mnogo većim brojem reči nego što ih koristimo u svakodnevnom govoru.
Jača samopouzdanje
Što smo informisaniji i obrazovaniji, imaćemo i više samopouzdanja, a pamet, znanje i sigurnost jesu najmoćnija sredstva za pridobijanje simpatija. A priznaćete, nema tog čoveka koji ne želi da bude prihvaćen.
Foto: Shutterstock
Izvor: BlicŽena