Popularnost preparata omega-3 je već godinama nepromenjena, sa tendencijom ka daljem rastu. Prema podacima agencije Euromonitor International – jednoj od vodećih za strateški marketing i ispitivanje tržišta – prodaja preparata omega-3 u periodu između 2008. i 2009. godine je porasla za 10%. Pošto se omega-3 nalazi u žiži interesovanja raznih ispitivanja i zato što savremena nauka otkriva sve više novih blagotvornih uticaja koje ostvaruje, pored industrije dodataka ishrani je postala i jedna od najvažnijih osnovnih sastojaka prehrambene industrije. Zahvaljujući tome, zainteresovanost i učestalost primene omega 3 će očekivano ostati popularno još dugi niz godina.
Sa omega-3 (iliti n-3) nazivamo višestruko nezasićene masne kiseline, kod kojih je zadnja dvojna veza u tzv. n-3 poziciji. Mnogi misle da samo eikozapentaenoična (EPA) i dokozaheksaenoična (DHA) kiseline spadaju u omega-3 grupu, međutim postoje i neke druge životno važne omega-3 masne kiseline, poput alfa-linoleinske ili stearidonske.
Omega -3 masne kiseline poseduju brojna blagotvorna svojstva. Ispitivanjima je dokazano njihovo dejstvo smanjivanja nivoa masti u krvi, kao i blagotvorni uticaj na kardio-vaskularni sistem (npr. smanjivanje povišenog krvnog pritiska).
Iz EPA-e se stvaraju tzv. eikozanoidi, koji doprinose redukciji upalnih procesa, čime mogu efikasno pomoći u prevenciji nastajanja određenih srčanih obolenja (koronarnih obolenja), kao i u tretiranju zapaljenja zglobova, upalnih procesa crevnog sistema ili čak i kod psorijaze. DHA „se odlaže” u ćelijama nervnog sistema, što je od posebnog značaja prilikom razvoja embriona, jer pozitivno utiče na razvoj nervnog sistema. Isto ovo svojstvo omege-3 može biti od pomoći i prilikom pojave senilne demencije kod starijih osoba. Takođe postoje i izveštaji o dodatnim pozitivnim rezultatima koji su ostvareni prilikom dopunskog tretmana osoba sa mentalnim simptomima (npr. depresija).
EPA i DHA su toliko poznati zbog toga što njihov prvenstveni izvor predstavljaju određene vrste riba, pa se obe vrste takođe mogu naći i u skoro svim vrstama ribljih ulja koje se mogu naći na tržištu. Važno je znati, da se riblje ulje ne sastoji samo od omega-3 masnih kiselina. Što je njihov udeo veći po jedinici ribljeg ulja, to je veća koncentracija tog proizvoda.
Rastuća popularnost omega-3 preprata je doprinela tome, da se i tehnologija koja se primenjuje za proizvodnju dodatno razvija. U slučaju novih savremenih proizvoda se osnovni sastojci čiste sa tehnologijom tzv. molekularne destilacije. Ona se nasuprot ranije primenjenih metoda odvija na manjoj temperaturi, i u pitanju je veoma nežan postupak, koji štiti korišćeno riblje ulje od štetnih uticaja poput oksidacije, pa samim tim u finalni proizvod ne treba dodavati tako puno antioksidanata. Molekularna destilacija je skupa metoda, međutim obezbeđuje stabilnije i koncentrovanije riblje ulje visoke čistoće.
Dobra vest je, da CaliVita i u pogledu ponude omega-3 masnih kiselina drži korak sa razvojem savremenih tehnoloških rešenja, što za rezultat ima to, da će popularni preparat Omega 3 ubrzo biti obnovljen. Poboljšane Omega 3 kapsule će imati brojne prednosti, a za više informacija o tome pratite vesti na web stranici CaliVita Internationala, ili se informišite kod svog sponzora.
Predviđanje potrošnje omega-3 proizvoda za 2014. godinu po specifičnim regijama
Izvor: http://www.nutraingredients-usa.com/Consumer-Trends/Omega-3-foods-market-bucks-recession