Jedna od najprijatnijih stvari tokom leta je biti pokraj obala mora, uživati u blagodeti sunčevih zraka, plivati ili se baviti nekim od sportova u vodi. Plivanje se ubraja u jedno od najboljih sportova, jer pokreće skoro sve mišićne grupe, i što je izuzetno važno - ne opterećuje zglobove, a tokom plivanja možemo sagoreti više stotina kalorija, tako da pomaže i u smanjenju i održavanju telesne težine.
Međutim, kako bismo mogli neometano uživati na plaži ili trenirati bez neželjenih posledica, moramo biti upoznati sa potencijalnim opasnostima prilikom kupanja na otvorenim vodama. Potrebno je da znamo činjenicu, da na plaži, u bazenu, pa čak i u manjim prirodnim jezerima postoje određeni mikrobi, koji itekako mogu da izazovu razne infekcije. Tu uglavnom spadaju gljivične infekcije i infekcije dobijene putem prehlade donjeg dela urinarnog trakta, kao što je upala mokraćnih kanala, što ne deluje previše opasno, ali ukoliko se ne leči na odgovarajući način, može dovesti do nastajanja ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.
Postoji izreka „Bolje sprečiti nego lečiti”, i zato zaista treba misliti na prevenciju na vreme. Ukoliko znamo da smo podložni čestim prehladama ili nam je imunitet oslabljen, organizam treba pripremiti na odgovarajući način, kako bismo mogli bezbrižno uživati u letnjim čarolijama na obali mora. Koristeći određene lekovite biljke, kao i odgovarajuće prirodne preparate, obezbeđujemo efikasnu odbranu od raznih infekcija na prirodan način, a da pritom dodatno ne opteretimo naš organizam. Podsetimo se koje se to lekovite biljke koriste u narodnoj medicini u te svrhe!
Brusnica se sa pravom nalazi u sastavu svih preparata koji su namenjeni očuvanju zdravlja urinarnog trakta. Njen aktivni sastojak arbutin se razlaže na potpuno prirodni antibiotik, čime doprinosi sprečavanju nastajanja zapaljenja usled prisustva patogenih materija, a pored toga sadrži i jednu aktivnu materiju sličnu glikoproteinu, koja se vezuje za E. coli, koja u najvećem broju slučajeva dovodi do nastajanja obolenja, i koju zatim putem urina odstranjuje iz organizma. Klinička ispitivanja vršena u Finskoj su dokazala, da je koncentrovani ekstrakt brusnice značajno doprineo smanjenju broja slučajeva ponovnog nastajanja zaraza, te da se svakako preporučuje kao sastavni deo terapija za tretiranje zaraza mokraćnih puteva.
Medveđe grožđe takođe sadrži arbutin, te sa svojim antimikrobnim delovanjem može doprineti sprečavanju nastajanja prehlade urinarnog trakta.
Listovi koprive se koriste u narodnoj medicini već nekih 2000 godina, što s obzirom na njena mnogostrana dejstva i ne treba posebno da nas čudi. Pored toga što se spoljašnom primenom može koristiti za negovanje kose, u vidu unutrašnje primene se može koristiti za tretiranje problema sa varenjem, disajnim poremećajima, problema sa zglobovima ili mokraćnih puteva. Zahvaljujući svom blagom diuretičkom dejstvu može pomoći u održavanju zdravlja bubrega i donjih delova urinarnog trakta, koji su ujedno i izloženi najvećoj opasnosti usled najčešćeg kontakta sa štetnim uzročnicima.
Brojna blagotvorna dejstva vitamina C su opšte poznata: odličan je antioksidant, pomaže zdravo funkcionisanje imunog sistema i neophodan je za pravilno funkcionisanje organizma. Pored toga, značajno je i to zbog čega se nalazi u brojnim preparatima za očuvanje zdravlja mokraćnih puteva, a to je da mokraću pretvara u blago kiselu sredinu, u kojoj mnogi uzročnici infekcija jednostavno ne mogu da opstanu. Međutim, ukoliko Vam lekar prepiše terapiju antibioticima, morate se konsultovati sa njim o uzimanju vitamina C, jer više vrsta antibiotika ostvaruje svoje dejstvo u alkalnoj sredini!
Sadrži i još jedan aktivni sastojak, koji je sve popularniji među onima, koji preferiraju prirodna i blaga sredstva, a to je D-manoza. To je zapravo vrsta prostog šećera koji se ne metaboliše, već se izlučuje putem mokraće. Takođe ima svojstvo da vezuje bakterije E. coli, koji se kače na zidove mokraćnih puteva, pa ih tako „vezujući za sebe” zajedno sa urinom izbacuju iz organizma. A pošto se ne metaboliše i time ne utiče na nivo šećera u krvi, mogu da ga koriste i osobe koje boluju od šećerne bolesti, kao i oni koji drže dijete.
Kao što se iz opisanog vidi, slobodno možemo zaključiti da nam sama priroda u sprezi sa savremenom naukom pruža brojne mogućnosti, kako bi smo se mogli efikasno odbraniti od patogenih materija, kako bi se mogli na miru prepustiti letnjim uživanjima!
Naravno, isto tako trebalo bi da poslušamo i savete naših baka, da se obavezno presvučemo kada nam je kupaći kostim mokar, kao i da pijemo dosta tečnosti!
Zato čuvajmo svoje zdravlje, kako bismo na miru mogli uživati na svom letovanju!
Korišćena literatura:
- Gyógynövénytár- útmutató a korszerű gyógynövény alkalmazáshoz. Szerk.: Szendrei Kálmán, Csupor Dezső. Medicina Könyvkiadó Zrt. Budapest, 2009.
- Dános Béla: Farmakobotanika- gyógynövényismeret, Semmelweis Kiadó, Budapest, 2006.
- Dr. Rácz Gábor, Dr. Rácz-Kotilla Erzsébet, Dr. Szabó László Gy., Gyógynövényismeret- a fitoterápia alapjai, SANITAS Természetgyógyászati alapítvány, Budapest, 1992.
- C S Edén and H A Hansson: Escherichia coli pili as possible mediators of attachment to human urinary tract
- British Medical Journal 2001:322:1-5