U skoro svim razvijenim zemljama, kardiovaskularna obolenja su među vodećim uzrocima smrti. Isto tako česta pojava je i metabolički sindrom, koji je zapravo zajednički termin koji označava faktore rizika koji se istovremeno javljaju u vezi metabolizma ugljenih hidrata i metabolizma lipida. Prema određenim podacima svaka četvrta osoba pati od metaboličkog sindroma, koji obuhvata gojaznost u predelu stomaka, visok nivo šećera u krvi, visok nivo masnoća u krvi (LDL-holesterol, trigliceridi) i visok krvni pritisak. U pitanju je prilično podmuklo obolenje, pošto visoki nivo šećera u krvi ili povišeni holesterol generalno ne daju nikakve simptome, sve dok ne dođe do ozbiljnijeg zdravstvenog problema, ali u međuvremenu nastavljaju da narušavaju zdravlje i doprinose povećavanju rizika od nastanka srčanih oboljenja i dijabetesa. |
Ne treba da se uplašite ni ukoliko kod sebe primetite neke od navedenih simptoma! Ranija ispitivanja su potvrdila, da ishrana bogata antioksidansima može pomoći u tretiranju metaboličkog sindroma.
Dijabetes
U jednom ispitivanju su analizirali navike u ishrani žena starosne dobi od 18 do 76 godina. Utvrđeno je, da povišeni unos antocijanina antioksidantnog dejstva dovodi do smanjenja nivoa insulinske rezistencije i nivoa insulina, a analize krvi su pokazale i smanjenje nivoa CRP indeksne vrednosti, kojom se označava stepen zapaljenja.
Jedna druga studija, u kojoj su učestvovale i ženske i muške osobe i koja je rađena 2012-e godine u Sjedinjenim Američkim Državama, dokazala je, da povišeni unos antocijanina smanjuje rizik od pojave dijabetesa tipa 2, što je takođe potvrdila i jedna druga studija iz 2013-e godine.
Visok krvni pritisak, infarkt
U tretiranju visokog krvnog pritiska mogu biti od koristi i bioflavonoidi, koji takođe poseduju antioksidantno dejstvo, jer prema rezultatima jedne sveobuhvatne studije, koja je upoređivala i analizirala rezultate dobijane tokom raznih ispitivanja tokom 14 godina i objavljena je 2012-e, pokazalo se, da ishrana bogata antocijaninjma može smanjiti rizik od nastajanja visokog krvnog pritiska. Na osnovu istih podataka, došlo se i do zaključka, da povišeni unos antocijanina može doprineti smanjenju rizika od nastajanja srčanog infarkta.
Zašto nabrajamo sve ovo? Zato što i dobijeni rezultati spomenutih ispitivanja ukazuju na to, od kolikog značaja mogu biti određeni sastojci u sklopu naše ishrane za naše zdravlje. Antocijanini su takva jedinjenja, koja između ostalog daju tamno crvenu, plavu ili ljubičastu boju voću i povrću, kao što su na primer cvekla ili borovnica. Da li, i koliko često konzumirate ove namirnice? Ako su u pitanju male ili zanemarljive količine, preporučujemo Vam jedno jednostavno i izuzetno ukusno rešenje, u vidu Organic Acai voćnog soka.
Acai bobice su tamno ljubičaste boje, izuzetno su bogate antioksidansima, antocijaninima i flavonoidima. Acai voćni sok sadrži i veoma vredne vitamine i mineralne materije, kao i značajne količine antocijanina, koji doprinose zaštiti kardiovaskularnog sistema, prevenciji i tretiranju visokog krvnog pritiska. Pored toga, prema rezultatima određenih ispitivanja, kod gojaznih osoba može biti od pomoći za regulisanje nivoa insulina i šećera u krvi, pošto je prema iskustvima, dnevno dva puta uzimani acai voćni sok u trajanju od mesec dana doprineo padu povišenog nivoa insulina i šećera u krvi, a pored toga, dovelo je i do poboljšanja nivoa masnoća u krvi, i to tako, da se istovremeno nije smanjivao nivo HDL-holesterola.