Šta je metabolički sindrom?
Metabolički sindrom je skup simptoma, koji podrazumeva istovremeno prisustvo više međusobno povezanih metaboličkih poremećaja, kao što su smanjena tolerancija na glukozu (osetljivost na povećanje nivoa šećera u krvi), visok krvni pritisak, gojaznost (pre svega oko struka), visok nivo masnoća u krvi (holesterol i trigliceridi), koji već i sami po sebi mogu da povećaju rizik od nastajanja kardiovaskularnih bolesti, srčanog infarkta, moždanog udara i dijabetesa tipa 2, ali zajedno još značajnije povećavaju rizik.
Zašto predstavlja opasnost?
Prema procenama, čak 20-25% odraslih od ukupne svetske populacije pati od metaboličkog sindroma. Oni tri puta češće doživljavaju srčani infarkt ili moždani udar, i umiru dva puta češće zbog toga, naspram onih koji nisu oboleli od ove bolesti. Štaviše, osobe pogođene metaboličkim sindromom imaju pet puta veće šanse da će morati da se bore i sa dijabetesom tipa 2.
Kako nastaje?
Uzroci gore opisanog metaboličkog sindroma se i dalje istraživaju, međutim, već je postalo jasno, da su glavni uzroci insulinska rezistencija i abdominalna gojaznost. Dodatni faktori uključuju genetske razloge, životni stil bez redovne fizičke aktivnosti, starenje, kao i hormonske promene. Insulinska rezistencija predstavlja osnovu PCOS sindroma, koji utiče na svaku desetu žensku osobu, koja je odgovorna za veliki deo slučajeva neplodnosti, a pored toga čak može dovesti i do razvoja dijabetesa tipa 2.
Kako se tretira?
Prema preporukama IRF-a, primarni tretman metaboličkog sindroma sastoji se od sledećeg: smanjeni unos kalorija (cilj je: gubitak težine od 5-10% u prvoj godini), uvođenje više fizičke aktivnosti i određenih promena u ishrani (odgovarajući unos ugljenih hidrata). Kod težih slučajeva, bolest može da zahteva i dodatni medicinski tretman!
Kako acai može da pomogne?
Acai je od otkrića postao predmet brojnih studija. Istraživači su pre svega ispitivali širok spektar antioksidanasa koje sadrži, kao i njihova blagotvorna dejstva. To je već i ranije bilo poznato, da terapija antioksidansima može smanjiti insulinsku rezistenciju, dok ga oksidativni stres povećava. Ispitivanja su takođe potvrdila, da polifenoli, koji pripadaju grupi antioksidanasa, imaju blagotvorno dejstvo na apsorpciju šećera, kao i nivo insulina i masti u krvi. Stoga nije slučajno, što je acai, koji je izuzetno bogat antioksidansima i vlaknima, brzo postao predmet istraživanja takve vrste.
Jedna studija rađena 2009. godine je ispitivala dejstvo uzimanja voća acai kod deset gojaznih osoba, koje su imale visok faktor rizika od nastajanja metaboličkog sindroma. Pored merenja nivoa šećera, insulina i masti u krvi, takođe su pratili i promene krvnog pritiska. Istraživači su utvrdili, da se nivo šećera u krvi tokom posta i nakon obroka, kao i nivo insulina u krvi tokom posta značajno smanjio. Uzimanje acai-ja je dovelo do smanjenja ukupnog nivoa holesterola, dok se tokom vršenja ispitivanja nije smanjio nivo tzv. dobrog ili HDL holesterola.
Acai je postao toliko popularan sastojak dijeta za mršavljenje zahvaljujući svojim brojnim blagotvornim dejstvima, a posebno se ističe uticaj da uravnoteži nivo šećera u krvi, što pomaže da se izbegnu nagli napadi gladi, koji često mogu da poremete uspešnost održavanja dijeta za mršavljenje.
Ne oklevajte, već pružite dodatnu podršku Vašem zdravlju uz pomoć ovog egzotičnog voćnog soka odličnog ukusa
Poboljšajte svoje zdravlje uz pomoć ovog egzotičnog i ukusnog voćnog napitka!
Kako da znam da ne bolujem od metaboličkog sindroma?
Prema definiciji IDF (Međunarodne asocijacije dijabetičara) možemo pričati o metaboličkom sindromu, ukoliko su sledeći simptomi istovremeno prisutni:
1. Abdominalna gojaznost;
2. Barem dva od sledeća četiri simptoma moraju da budu prisutna:
a. povećani nivo triglicerida (nivo masti u krvi),
b. smanjeni nivo HDL holesterola,
c. visok krvni pritisak,
d. povećani nivo šećera u krvi ili dijabetes tipa 2.
Ukoliko se već jedan od simptoma metaboličkog sindroma razvio kod Vas, onda je velika verovatnoća da će vremenom i ostali simptomi da se pojave. Što više komponenti postoji, tim je veći i zdravstveni rizik.