Bolešljivi ste? Pobrinite se da unosite dovoljno vitamina C i da se redovno nervirate.
Navikli smo da stres nikad nije dobra vest, osobe koje su pod stresom izložene su povišenom riziku od kardiovaskularnih bolesti i raka... Ali, evo utehe za one koji se često nerviraju: male "doze" stresa podstiču imunitet.
Nova istraživanja pokazuju da je povremeni kratkotrajan stres zapravo dobar za zdravlje srca, podstiče mehanizme kojima se organizam bori protiv infekcija, ubrzava zarastanje rana...
Studija naučnika sa Stenforda pokazala je da stres pomaže zaceljivanju rana nakon operacije i ubrzava oporavak pacijenata. U istraživanju je učestvovalo 57 pacijenata koji su operisali koleno. Nekoliko dana pre operacije vađena im je krv da bi se utvrdilo u kakvom im je stanju imuni sistem, a analite su ponovljene i na dan operacije, neposredno pred uvođenje u anesteziju. Tom prilikom meren je nivo hormona stresa epinefrina i kortizola.
Ispostavilo se da najbolji odgovor imunog sistema imaju pacijenti koji su ujedno i pod najvećim stresom zbog predstojeće operacije.
Tokom sledećih godinu dana naučnici su pratili postoperativni tok i oporavak operisanih pacijenata. Rezultati su pokazali da su se najbrže oporavili pacijenti koji su bili pod najvećim stresom, što je protumačeno kao posledica snažnog odgovora njihovog imunog sistema.
Pacijenti koji su imali povišene nivoe hormona stresa prijavljivali su niži intenzitet bola, brže im je zarastala rana, a koleno je povratilo punu funkciju za kraći vremenski period nego kod pacijenata koji su bili pod manjim stresom, prenosi "Dejli mejl".
Hormoni stresa imaju različite uloge u jačanju imuniteta, objasnio je šef istraživačkog tima dr Firdaus Dabar. Noradrenalin "mobiliše" obrambene ćelije u krvotoku, adrenalin ih šalje u kožu da budu "štit" u slučaju povrede, a kortizol drži imunitet u "stanju pripravnosti" za obranu od infekcija, pa je zaključeno da je kratkotrajni stres način na koji nas priroda štiti od bolesti.
Izvor: Mondo