Miks žutog i zelenog povrća i voća za zdravu i lepu kožu
Ako želite da vam koža uvek bude lepa i zdrava, valja da se pobrinete da na nju delujete “iznutra”. Kvalitetne kreme i fizička aktivnost pomažu, ali da bismo rešili problem suve i umorne kože ili masne kože sa miteserima, potrebno je da organizmu obezbedimo vitamine, minerale, neke belančevine i masne kiseline.
Suva koža: Za doručak, što češće jedite žitarice ili pahuljice.
Tajna lepote je u “šarenoj” ishrani: malo mesa, integralne žitarice (pirinač, proso, ječam) umesto rafinisanih i prerađenih, mnogo svežeg sezonskog voća i povrća. Povrće i voće sadrži vitamine A i C, koji su veliki prijatelji zdrave kože, jer usporavaju starenje i pomažu održavanju zdravlja spoljašnjeg sloja kože. Vitamin C je neophodan za stvaranje kolagena. Vitamina A ima u narandžastom, žutom i tamnozelenom povrću i voću. Za pravu dozu vitamina A pomešajte šargarepu i spanać. Nedostatak vitamina B6 u ishrani utiče na isušivanje kože, koja uz to i svrbi. Ima ga u morskoj ribi, piletini bez kožice i bananama. Ako vam se koža peruta, to može biti znak nedostatka inoleinske kiseline. Ima je u maslinovom ulju i sardelama. |
U svoju redovnu ishranu uvrstite pivski kvasac, pšenične klice, spanać, pečurke, sok od grožđa i soju, jer sadrže jedan veoma važan element za suvu kožu - cink.
Cink sprečava pucanje kože (strije) i stvaranje grube i suve kože. Pomaže u održavanju ravnoteže elastina i kolagena u koži. Koristite namirnice bogate masnim kiselinama, jer pospešuju cirkulaciju krvi i održavaju vlažnost suve i ljuskave kože (tunjevina, losos, skuša...). Ukoliko ste kafopija, pijte dodatne količine vode, jer kafa ima diuretično delovanje - pospešuje izbacivanje tečnosti iz organizma.
Masna koža: Najčešće se javlja u tinejdžerskim godinama, a pripisuje se velikoj potrošnji slatkiša. Pravilna ishrana pomaže tako što stvara hormonsku ravnotežu smanjuje rizik od pojave infekcije koja najčešće nastaje ako u ishrani nedostaju vitamin A, vitamini Be grupe (naročito B6), C, E, nijacin.